MANDALİNA REÇELİ ( Bodrum )

BODRUM MANDALİNASI REÇELİ

 

Ünlü Bodrum mandalinası ile yapılan reçeli ilk yediğimde  ” işte tam benim damak tadım ” dedim.  Ancak tarifini elde etmek kolay olmadı. Kime sorsam ” biraz suda beklesin gari ”  veya  ” şekere koyuve gari ” gibi hiçbir ölçü ve tarife uymayan tanımlamalar aldım. Deneme yanılma usulü yapa yapa sonunda kendi ölçü ve kıvamımı buldum. İlk yaptığımda zamk gibi yapışkan bir şey oldu.. sadece yemek için değil yapıştırıcı veya ağda olarak da kullanılabilecek ” çok amaçlı ” bir reçel oldu :)

Şimdi Bodrum’da mandalina zamanı geldiğinde yeşilken ayrı, sararınca ayrı reçel ve marmelatlarımı yapar dostlarla paylaşırım. İstanbul’da bulduğum Antalya civarında yetişen mandalina ile de denedim ama maalesef aynı tat olmuyor. İlle de çekirdekli, mis kokulu Bodrum mandalinası olacak. Eğer Bodrum’dan getirtme imkanınız yoksa internetten sipariş verebilirsiniz.

Gelelim tarife ; 1 kg. üzerinden tarif edeceğim siz kaç kg.dan yapacaksanız ona göre arttırın ölçüyü. Yapım süreci 3 gün !

 

1 kg. Bodrum mandalinası

1,5 kg. toz şeker

1 bardak su

yarım limon suyu

 

Mandalinaları iyice yıkayın. Bir çatalla kabuk üzerinde hafifçe birkaç delik açın. Su dolu bir tencere-leğen vs. bir kapta 2 gün bekletin.

( Sabah-akşam suyunu değiştirin )

3.gün tencereye alın, su doldurun ve 1 saat kadar kaynatın. Daha sonra pişmiş mandalinaları soğuk su dolu bir kaba alın ve 4 saat soğuk suda bekletin.

Daha sonra genişçe bir tepsi içinde mandalinaları ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkartın. Bodrum mandalinasında ortalama 35 çekirdek olur dikkatli ayıklayın. Çekirdekleri bir tülbente sarıp küçük bir bohça yapın.

Diğer taraftan toz şekeri bir bardak su ile tencereye alın ve şurup haline gelene kadar ısıtın ( kaynatmayın ) . Şurubun içine mandalinaları ekleyin ve çekirdek bohçasını ( kıvam vermesi için ) koyun.

 

Reçel yarım saat kadar kaynadıktan sonra limon suyunu ekleyin. 15-20 dk. daha kaynatın. Size fazla sulu gelebilir. Koyulaşacak diye fazla kaynatmayın, sonra karamelize olup “çok amaçlı ” olmasın :)  bu, tanesi yenilen bir reçeldir, sulu kaldı diye panik olmayın. Tabi komposto kıvamı da olmasın..

Evinizin mis gibi mandalina koktuğu bu 3 günün sonunda Bodrum Mandalinası reçelimiz hazıııırrr…. afiyetle yiyin :)

 

 

 

Yazıya Yorum Yapabilir, veya Kendi sitenizden takip edebilirsiniz.

Yorum Yapın

Yorum yapmak için giriş yapınız. Siteye Giriş

Designed by: Free Cell Phones | Thanks to Highest CD Rates, Domain Registration and Registry Software Telsiz